FELDER ISO-Core Sn60Pb40 lead-based solder wire for hand soldering in electronics, DIN EN ISO 9453: 2014 with 2.5% flux filling RA, halogen containing 1% ROM1 DIN EN ISO 9454-1, 1123, melting range 183-190°C, 1.0mm, 1000g spool
FELDER ISO-Core Sn60Pb40 lead-based solder wire for hand soldering in electronics, DIN EN ISO 9453: 2014 with 2.5% flux filling RA, halogen containing 1% ROM1 DIN EN ISO 9454-1, 1123, melting range 183-190°C, 1.0mm, 1000g spool
| Alloy | Sn60Pb40 |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 85 mm |
| Flux-type | ROM1 |
| Fluxtype | Yes |
| Manufacturer | Felder |
| Weight | 1,05 kg |
| flux intensity | moderate |
| leadfree | No |
| no clean | No |
| package size in kg | 1.000 kg |
| wire diameter | 1.00 mm |