Interflux solder wire IF14-22
– Alloy: Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5% tin, 3% silver, 0.5% copper)
– Flux content: 2.20%
– Flux type: F-SW-33 (1.2.3) REL0
– Diameter: 0.35 mm
– 100 g spool
Interflux solder wire IF14-22
– Alloy: Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5% tin, 3% silver, 0.5% copper)
– Flux content: 2.20%
– Flux type: F-SW-33 (1.2.3) REL0
– Diameter: 0.35 mm
– 100 g spool
| Dimensions | 165 × 100 mm |
|---|---|
| Flux-type | REL0 |
| Fluxtype | Yes |
| Weight | 0,1 kg |
| flux conent | 2.20 % |
| flux intensity | weak |
| leadfree | Yes |
| no clean | Yes |
| package size in kg | 0.100 kg |
| wire diameter | 0.35 mm |