Felder ISO-Core Sn60Pb40 lead-containing solder wire for manual soldering in electronics, DIN EN ISO 9453:2014 with 3.5% flux filling EL, halogen-free no-clean ROL0 DIN EN ISO 9454-1, 1131, melting range 183-190°C, 0.5 mm, 100 g spool
Felder ISO-Core Sn60Pb40 lead-containing solder wire for manual soldering in electronics, DIN EN ISO 9453:2014 with 3.5% flux filling EL, halogen-free no-clean ROL0 DIN EN ISO 9454-1, 1131, melting range 183-190°C, 0.5 mm, 100 g spool
| Container size | 100 g |
|---|---|
| Diameter | 0,5 mm |
| Dimensions | 165 × 100 mm |
| Flux-type | ROL0 |
| Fluxtype | Yes |
| Weight | 0,12 kg |
| flux conent | 3.50 % |
| flux intensity | weak |
| leadfree | No |
| no clean | Yes |
| package size in kg | 0.100 kg |
| wire diameter | 0.50 mm |