FELDER ISO-Core Sn60Pb40 leaded solder wire for hand soldering in electronics, DIN EN ISO 9453: 2014 with 3.5% EL flux filling, halogen-free no-clean ROL0 DIN EN ISO 9454-1, 1131, melting range 183-190°C, 1.5mm, 1000g spool
FELDER ISO-Core Sn60Pb40 leaded solder wire for hand soldering in electronics, DIN EN ISO 9453: 2014 with 3.5% EL flux filling, halogen-free no-clean ROL0 DIN EN ISO 9454-1, 1131, melting range 183-190°C, 1.5mm, 1000g spool
| Alloy | Sn60Pb40 |
|---|---|
| Container size | 1000 g |
| Diameter | 1,5 mm |
| Dimensions | 235 × 160 mm |
| Flux-type | ROL0 |
| Fluxtype | Yes |
| Manufacturer | Felder |
| Weight | 1,06 kg |
| flux conent | 3.50 % |
| flux intensity | weak |
| leadfree | No |
| no clean | Yes |
| package size in kg | 1.000 kg |
| wire diameter | 1.50 mm |