Interflux solder wire for robots NH1
– Alloy: Sn95.5Ag3.8Cu0.7 (95.5% tin, 3.8% silver, 0.7% copper)
– Flux content: 3.5% REL1
– Diameter 1.0 mm
– 500 g spool
Interflux solder wire for robots NH1
– Alloy: Sn95.5Ag3.8Cu0.7 (95.5% tin, 3.8% silver, 0.7% copper)
– Flux content: 3.5% REL1
– Diameter 1.0 mm
– 500 g spool
| Ausführung mit Flussmittel | Ja |
|---|---|
| Drahtdurchmesser | 1.20 mm |
| Flussmittelanteil | 3.50 % |
| Flussmittelstärke | schwach |
| Flussmitteltyp | REL1 |
| Gebindegröße in kg | 0.500 kg |
| Gewicht | 0,54 kg |
| Hersteller | Interflux |
| Legierung | Sn95,5Ag3,8Cu0,7 |
| bleifrei | Ja |
| no clean | Ja |